Škrípanie zubov a jeho vplyv na zuby
Každý z nás trpí určitým zlozvykom, ktorý nevie celkom ovládať. U niekoho to je obhrýzanie nechtov, iní si zase škrabú vyrážky na tvári alebo okusujú pery. Všetky tieto prejavy sa väčšinou prejavujú podvedome, a teda človek si ich nie je celkom vedomý. Podobným prípadom je aj bruxizmus. Pod týmto pojmom sa odborne označuje škrípanie zubov. Názov zahŕňa aj iné prejavy, ktoré sú k bruxizmu pridružené, a to zatínanie zubov alebo obkusávanie vnútornej časti ústnej dutiny. Prejavuje sa v detstve, no u niektorých zlozvyk pretrváva až do dospelosti.
Nočné škrípanie zubami
Bruxizmus predstavuje mimoriadne dlhé, nadmerne silné nasadenie zubov na seba, ktoré nemá nič spoločné s prirodzeným žuvaním. Ide o nadmerné zaťaženie, ktoré neslúži na rozžutie jedla, ale je realizované s prázdnymi ústami. Zubovina a zubný aparát sa tak, kvôli nadmernému preťažovaniu, poškodzujú.
Prejavuje sa najmä v noci, kedy človek spí a aktivitu zubov si neuvedomuje. Častokrát to zistí až po upozornení partnera alebo člena rodiny. U niekoho sa škrípanie zubov prejavuje aj počas dňa. Príčinou je väčšinou stres, hnev, úzkosť alebo frustrácia. Neželaná aktivita u postihnutého uvoľňuje napätie, ale pri uvedomení by sa mal toto škrípanie zamedziť.
Pre zuby sú pohyby spojené s bruxizmom neželané a škodlivé. Dochádza k opotrebovaniu koruniek, zubov a preťažovaniu čeľustných kĺbov a žuvacích svalov. Na zuboch sa objavujú drobné trhlinky, ktoré sa postupne zväčšujú. Pod vplyvom opakovaného „brúsenia“ sa zuby začnú lámať, rozpadávať, čo môže viesť k strate zubu. Zatínanie čeľuste taktiež spôsobuje napätie tvárového svalstva, krku a vyvoláva bolesť hlavy a zubov. Bruxizmus je jednou z príčin citlivosti zubov, ktoré senzitívne reagujú pri styku s teplými alebo studenými nápojmi.
Liečba bruxizmu
Škrípanie zubami sa lieči umelohmotnou medzizubnou dlahou, ktorá sa nasadzuje na zubný oblúk a chráni chrup počas noci, keď postihnutý spí. Ak je to potrebné, dlaha sa nosí aj počas dňa, aby sa zamedzilo zlozvyku počas stresových situácií a v momentoch intenzívneho sústredenia. Postihnutý by sa mal zamerať na obmedzenie stresu, prostredníctvom relaxácie, cvičenia, poprípade by mal vyhľadať pomoc psychológa.
Existuje niekoľko spôsobov, ktoré by vám mohli pomôcť:
- Obmedzte produkty, ktoré obsahujú kofeín
- Prestaňte žuť žuvačky, ktoré vás ešte viac nabádajú k zatínaniu zubov
- Ak sa pristihnete pri tomto zlozvyku, umiestnite špičku jazyka medzi zuby
- Pite viac vody, dehydratácia môže k prispievať k bruxizmu
- Obmedzte alkohol
- Nežujte nič, čo nie je jedlo (perá, ceruzky)
- Vyhľadajte svojho zubného lekára
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.