Najčastejšie ochorenia zubov
Nedostatočná ústna hygiena a zanedbané prehliadky u zubára, môžu viesť k chorobám zubov. Všetci dobre vieme, že medzi najhoršie bolesti patrí najmä bolesť zubov. Prinášame prehľad najčastejších ochorení zubov.
Zubný kaz
Zubný kaz vzniká v oblastiach zubu, ktoré sa najťažšie čistia. Ide o zubný kŕčok alebo ryhy žuvacích plôch zubu, kde sa usádza zubný povlak. Povlak predstavuje vrstvu, ktorá obsahuje baktérie a tie premieňajú cukry na kyseliny. Tie sú škodlivé pre zubnú sklovinu, pretože ju demineralizujú. Zo začiatku sa kaz zdá neškodný, nebolí a vyzerá ako biela škvrnka. Ide však o narušenú odvápnenú sklovinu. Je to čas kedy je vhodné navštíviť zubára. V pokročilom štádiu sporadicky pobolieva, až prechádza do intenzívnej bolesti. Zub zvyčajne býva citlivý na studené a teplé nápoje alebo jedlá. Ak stav nie je riešený včas, mikroorganizmy postupujú hlbšie do kostnej drene a vzniká zápal. Ustupujúca bolesť signalizuje, že nervy v kostnej dreni odumierajú. Zápal však pokračuje a v zube sa tvorí hnis, ktorý pri neliečení môže prerásť až do zápalu kosti.
Kaz sa pri liečbe odstráni zubnou vŕtačkou a vyplní plombou. Môžete si vybrať spomedzi viacerých výplní. Amalgámová náplň je viditeľná, ale jej výhodou je trvácnosť. Estetickejšie riešenie je biela plomba, ktorá šetrí zdravé tkanivo zubu. Treťou variantou je skloionomérny cement, ktorý obsahuje zubom prospešné fluoridy a aplikuje sa najmä pri hlbokých kazoch.
Zápal ďasien
Začervenané zapálené ďasná sú obrannou reakciou na toxické látky, ktoré produkujú baktérie zubného povlaku. Zapálené ďasno je napäté, citlivé na dotyk a červené. Ide o zákerné ochorenie, pretože zostáva dlho skryté v medzizubnom priestore a na začiatku nemusí bolieť. Neliečený zápal môže postupovať do hlbších tkanív v okolí zuba a postupne ich ničí. Narušená kosť sa už nikdy neobnoví. Pri neodstraňovaní zubného kameňa tak môže dôjsť k strate kostí v okolí zuba a vzniku paradontitídy. Najbežnejším prvým príznakom je krvácanie, ktoré si môžeme všimnúť pri umývaní zubov, keď vypľujeme zubnú pastu spolu s krvou. Ide o pomerne častý problém, ktorým trpí 9 z 10 dospelých ľudí. Stav môže vyústiť až do straty zubov, kedy začíname hovoriť o paradontitíde.
Paradontitída
Ochorenie zubov, ktoré je finálnym štádiom zápalu ďasien. Postihuje zubné okolie, najmä kosť a ďasno. Priestor medzi ďasnom a zubom sa nazýva paradontálny vačok, ktorý je pri začínajúcej paradontitíde hlboký 4 až 6 milimetrov. Pri strednom stupni, kedy ďasno odstáva od zuba, ústna dutina zapácha a vládne nepríjemná chuť, je vačok hlboký 5 až 8 milimetrov. Pri pokročilom štádiu začínajú zuby od seba odstupovať, kývu sa a strata kosti je viac ako 50 %. U každého pacienta je priebeh ochorenia rôzny, ale väčšinou ide o pomalý proces, ktorého výsledkom sú vypadané zuby.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.