Poškodená zubná sklovina
Ľudia sa starajú o svoj zovňajšok. Uhladené vlasy či postava snov sa však nezaobídu bez pekného úsmevu. Mnohí z nás sa boja usmiať z dôvodu nízkeho sebavedomia zo svojich zubov. Všetci sme rozdielni, a náš chrup je jeden zo znakov skutočnej odlíšiteľnosti. Úsmev skrývame kvôli nerovným zubom, pigmentovým škvrnám či mnohým iným dôvodom, ktoré si často nevšímame, niekedy až zanedbávame.
Viditeľné problémy so zubami pretrvávajú najmä na ich zovňajšku – zubnej sklovine. Ide o najvrchnejšiu časť zuba. Je tvrdšia než akákoľvek iná látka v našom tele, no postupne sa opotrebováva a stenčuje. Je potrebné o ňu starostlivo dbať, pretože je neobnoviteľná. Časť, ktorú ľudia môžu aj nemusia vidieť je jej oslabenie. Prejavuje sa vysokou citlivosťou na studené či horúce nápoje a jedlá alebo takzvaným presvitaním.
Faktory spôsobujúce oslabenie zubnej skloviny
Medzi najčastejšie a najprirodzenejšie opotrebenie zubnej skloviny patrí ich čistenie. Áno, táto každodenná povinnosť je zabijakom zdravej zubnej skloviny, ak si zuby čistíte nesprávnou kefkou či nesprávnym spôsobom. Príliš časté či príliš tvrdé čistenie zubov si mnohí z nás neuvedomujú, no je potrebné si nastaviť rutinu, ktorá je pre zuby akurát. V prípade, že neviete akú kefku či iné nástroje na čistenie si vybrať, nechajte si poradiť od vášho zubára.
Zlozvyk, ktorý si prenášame do dospelosti je číslom dva v ničení zubnej skloviny. Škrípanie zubov často nevnímame, no trenie zubov dokáže priam drasticky opotrebiť sklovinu. Podľa štúdií je známe, že okolo 90 % ľudí vo svete zatína zuby alebo nimi škrípe bez toho, aby išlo o klinickú diagnózu. V inom prípade ide o ochorenie nazývané bruxizmus. V tomto prípade nejde o samotné zuby, ale o svaly v okolí sánky, ktoré nútia zuby treť sa o seba, čím sa poškodzuje zubná sklovina.
Tretí dôvod oslabenia zubnej skloviny patrí jedlu a nápojom. Hovoríme najmä o kyslých potravinách ktoré spôsobujú eróziu zubnej skloviny kyselinami. Medzi takéto produkty môžeme zaradiť dužinaté ovocie a ovocné šťavy, napríklad z pomarančov, grepov či citrónov. Ich kyslosť je samozrejmá. Medzi menej nápadných škodcov zubnej skloviny patrí čierna káva a čaj alebo víno. V potravinách, ktoré nášmu jedlu dodávajú chuť môže tiež ísť o jablčný ocot či kečup. Opotrebovanie zubnej skloviny kyselinami je spôsobené ich konzumáciou a zanechávaním čiastočiek kyselín na povrchu zubov. Takéto potraviny je vhodné vylúčiť zo stravy, alebo ich čiastočne obmedziť. Rovnováhu medzi kyslými jedlami a zubnou sklovinou môžete udržiavať správnymi čistiacimi pastami či gélmi.
Prevencia pred oslabením zubnej skloviny
Ak pociťujete bolesti alebo ste si v poslednej dobe všimli, že vaše zuby nevydržia toľko studeného ako kedykoľvek inokedy, ide o štádium oslabenia skloviny. Tento priebeh je možné spomaliť a kontrolovať. Vecí, ktoré robiť pre citlivosť zubov je vo všeobecnosti niekoľko:
- používať mäkkú zubnú kefku,
- vybrať si zubnú pastu na citlivé zuby, prevažne označovanú ako „sensitive“,
- vyhýbať sa príliš studeným nápojom a jedlám, najviac vyskytujúcich sa v lete,
- sledovať si príjem ovocných nápojov či nápojov s vysokým obsahom cukru a kyseliny,
- obmedziť škrípanie zubov pomocou dlahou či chráničom zubov.
Bielenie poškodenej zubnej skloviny – pre alebo proti?
Aj citlivé zuby chcú byť krajšie a jasnejšie. Prvoradé je však ich zdravie, ako aj zdravie korienkov a nervov. Najdôležitejším krokom je navštívenie zubára, s ktorým sa o bielení môžete poradiť. Iba on vám vie zaručene zistiť stav vašich zubov a zubnej skloviny a z týchto poznatkov odpovedať na vašu otázku ohľadom ich bielenia.
V prípade, že stav vašej zubnej skloviny nie je v pokročilom štádiu, bielenie môžete zvážiť. Profesionálne bielenie býva často dosť finančne náročne. Ak však chcete zuby vyčistiť od pigmentových škvŕn a rozžiariť ich v primeranom množstve, v našej ponuke nájdete bieliace pásiky aj zubné pasty určené na citlivejšie zuby. Ide o postupné a veľmi šetrné bielenie, kedy zuby bielite po dlhší čas, no s rovnakým vynikajúcim efektom.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.