Ako si udržať biely chrup po domácom bielení zubov
Žiarivý biely úsmev sa často spája s dobrým zdravím ústnej dutiny a pravidelnej hygieny. Niektorým však žiarivá zubná slovina jednoducho nedopraje, preto vyhľadávajú alternatívu. Takýto výsledok sa dá docieliť profesionálnym bielením, či domácim bielením bieliacimi pásikmi.
Bieliaci efekt oboch prípadov môže trvať až do doby jedného roka. To, aby vydržal čo najdlhšie, môžete ovplyvniť práve vy. Existuje niekoľko overených rád, vďaka ktorým si biely chrup udržíte hodnú dobu. Práve v tomto článku sa budeme venovať tipom, ktorými si bieliaci efekt z bieliacich pásikov udržíte dlho a výrazne.
Pravidelná ústna hygiena
Snáď číslom jedna je pravidelné umývanie chrupu, ako aj celej ústnej dutiny. Dvakrát denne, minimálne dve minúty, s použitím správneho typu zubnej kefky a pasty, je každými známa nepísaná povinnosť. Pravidelným čistením zubov zbavujete zubnú sklovinu i každé zákutie medzi ďasnom a zubom od čiastočiek jedla, čím predchádzate usadzovaniu povlakov, ktoré môžu zabrániť bieleniu zubnej skloviny. Čistite preto pravidelne, precízne a dostatočne dlho. Pomôcť si môžete aj so zubnou niťou, medzizubnou kefkou či jednozväzkovou kefkou. Sviežosti ústnej dutiny zas dopomôžete ústnou vodou.
Zodpovedné domáce bielenie
Bieliaca kúra s bieliacimi pásikmi trvá niekoľko dní až týždňov, po dobu aplikácie od 30 do 60 minút denne. To, aby bol bieliaci efekt naozaj viditeľný a účinný, je potrebné vykonávať kúru pravidelne. To znamená, že najlepší efekt bielenia dosiahnete aplikáciou všetkých bieliacich pásikov v balení, v stanovenej dobe. Ide o dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje dávku disciplíny, no na konci vás budú čakať vytúžené výsledky.
Dodržiavanie bielej diéty
Biela diéta nie je diéta v tom zmysle, v akom si možno myslíte. Ide o diétu, ktorú podstupujú ľudia v prvých dňoch po profesionálnom bielení. Vzhľadom na to, že po vybielení zubov sú póry v zuboch ešte otvorené, akékoľvek farebné jedlo môže veľmi rýchlo zubnú sklovinu opäť zafarbiť. Primárnym cieľom bielej diéty je eliminovať konzumáciu farebných potravín, ktoré by pigmentovali vaše zuby.
Bielu diétu nemusíte zaradiť do vášho jedálnička po ukončení kúry. Dávať si pozor na farebné potraviny môžete už pri prvých aplikáciách bieliacich zložiek. Najškodlivejšie potraviny pre farbu zubnej skloviny sú káva, červené víno, horká čokoláda, bobuľové ovocie (napríklad čučoriedky alebo čierne ríbezle), paradajkové pyré či sójová omáčka. Mimo potravín môžete bielenie podporiť elimináciou tabakových výrobkov a alkoholu.
Používanie bieliacej zubnej pasty
Bieliaci efekt skvelo podporíte bieliacou zubnou pastou. Obsahuje zložky ako fluoridy, ktoré pomáhajú počas i po bieliacej kúre, udržovať bieliaci stupeň vášho chrupu. Okrem iného tiež odstraňujú pigmenty, ktoré sa na zuby prilepia počas kúry, a to práve pri konzumácii jedál a nápojov. Bieliace pasty odporúčané odborníkmi patria značke Crest. V našej ponuke nájdete rôzne druhy takejto zubej pasty, a to vrátane bieliacej zubnej pasty na citlivé zuby, či s rôznym obsahom peroxidu.
Ďalšie skvelé triky na udržanie si bielych zubov
- Nápoje pite so slamkou, pretože dokážete zamedziť styku farebných nápojov so zubami.
- Po jedle si vyplachujte ústnu dutinu čistou vodou, aby ste vypláchli zbytky jedál z medzizubných priestorov.
- Eliminujte prísun cukrov, ktoré menia ph v ústnej dutine, čo môže zapríčiňovať usádzanie baktérií.
- Dávajte si pozor na kyslé jedlá, ktoré môžu zjemniť zubnú sklovinu, vďaka čomu sa môžu zafarbenia uchytiť o čosi rýchlejšie.
- Prijímajte dostatok vápnika, ktorý je známy ako doplnok pre zdravie zubov.
- V prípade žien, používajte odtieň rúžu, ktorý môže doplniť belosť zubov. Odtiene ako červená či ružová môžu navodiť efekt belasých zubov.
- Počas bieliacej kúry sa môžete pokúsiť o elimináciu fajčenia, ktoré je veľmi dobre známe zafarbením zubov.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.