Porovnanie pásikov

0 ks 0.00 €

Ako sa lieči zubný kaz

Zubný kaz vzniká koncentráciou mikroorganizmov (povlaku) na miestach, ktoré sú pri čistení zubov ťažšie dostupné. Tieto baktérie rozkladajú cukry na kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu rozpúšťaním minerálnych solí v nej.

 

Zubný kaz a jeho vývin

 

Je jednou z najčastejších civilizačných chorôb a postihuje až 95% osôb. Nie je nákazlivý, ale nedá sa ani liečiť.

Zubný kaz je jednou z najčastejších civilizačných chorôb a postihuje až 95% osôb.

Jeho prvé štádium vyzerá ako biela škvrna na zube, následne prerastá do vážnejšieho poškodenia zuba a do bolestí. Ideálne je zubára navštíviť už pri spozorovaní prvého štádia.

Ak zanedbáte liečbu kazu, ten bude postupovať do kostnej drene a spôsobí zápal. Dočasné ustúpenie bolesti neznamená, že zápal zmizol – odumreli nervy v zubnej dreni. Zápal môže byť naďalej aktívny a spôsobovať tvorbu hnisu či dokonca zápal priľahlej kosti.

 

Liečba zubného kazu

Reparácia kazu v zube nie je možná, keďže kaz je mŕtve tkanivo. Jediná možnosť liečby je jeho vyvŕtanie a nahradenie výplňou. Ak už kaz zasiahol aj zubnú dreň je potrebné aj ošetrenie zubných kanálikov. Odstránenie kazu je dnes možné aj laserovou metódou či ozónoterapiou.

 

Stomatológovia v súčasnosti najčastejšie využívajú tieto druhy výplní:

  • amalgánová výplň – jej nevýhodou je jej „viditeľnosť“ keďže je tmavšej farby ako samotný zub a nutnosť vŕtať aj do zdravej časti zuba. Sú však mimoriadne trvácne,
  • kompozitná výplň – ľudovo nazývaná „biela“. Vŕta sa len oblasť kazu, nie je potrebné vŕtať do zdravej časti zuba. Tvrdnú pod vplyvom UV svetla a pacient môže hneď jesť,
  • skloionomérny cement - obsahuje fluoridy uvoľňované postupne na preliečenie. Aplikuje sa pri hlbokých kazoch, ktoré siahajú až k nervu.

 

Zubný kaz nie je možné liečiť a nezbavíte sa ho svojpomocne. Ako prevenciu je dôležité dbať na čistenie zubov zubnou pastou s obsahom fluoridu. Takisto pomáha žuvanie žuvačiek bez obsahu cukru, ktoré podporujú vzniku slín. Sliny zabraňujú koncentrácii mikroorganizmov spôsobujúcich zubný povlak. Preto sa vzniku zubných kazov najviac darí v noci, keď sa v našich ústach tvorí najmenej slín. Najväčším živiteľom baktérií spôsobujúcich zubný kaz sú zvyšky jedla – preto nezabúdajte na dôkladné čistenie zubov, predovšetkým večer.
13.06.2018 13:13:15 | Terézia némethová

ktorú pastu by ste mi odporučli z vašej ponuky na ochranu pred zubnym kazom? rozhodujem sa medzi briliance a enamel care :) Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

13.06.2018 13:20:21 | Bieliace-pasiky.com

Obe bieliace zubné pasty, ktoré spomínate, patria k TOP pastám značky Crest. Obe ochránia váš chrup pred zubným kazom. Bieliaca zubná pasta Crest 3D WHITE Whitening Therapy ENAMEL CARE je novinkou a obsahuje najnovšiu a najlepšiu bieliacu formulu - môžete teda skúsiť túto.

07.04.2020 22:48:30 | Filip

Zadne horne zuby? Mam biele ciste bez kazu preco ma bolia? Ked ich umyvam zubarka povedala ze na jednom je vnutorny kaz na rengene ukazuje mam tomu verit? Rengenu