Riziká bielenia zubov doma
Medzi ľuďmi je pomerne dosť rozšírený názor, že bielenie zubov je nebezpečné a má veľa rizík. Nie je to však tak. Platí to pre neznáme neoverené produkty na domáce bielenie zubov a taktiež pre nebezpečné domáce recepty ako vybieliť zuby. Pre človeka so zdravým chrupom je bielenie zubov kvalitným produktom pri dodržiavaní návodu na použitie prakticky bez rizík. Ak použijete nejaký lacný čínsky gél, je to samozrejme iné, ale ak siahnete napríklad po rokmi a miliónmi ľudí odskúšanými a overenými bieliacimi pásikmi Crest, ktoré sú na trhu už vyše 21 rokov (údaj platný v roku 2022), nemáte sa čoho obávať. Človek, ktorý si bieli zuby, by ich mal mať samozrejme pred bielením zdravé a poznať dobre stav svojho chrupu. To je podmienka takéhoto bielenia zubov doma.
Riziká domáceho bielenia zubov - babské recepty na bielenie
V dobe, kedy je všade naokolo množstvo chémie a chceme ušetriť, sa však často obraciame na prírodné spôsoby dosiahnutia žiadaného výzoru. Množstvo kozmetiky je možné nahradiť buď prírodou, ktorá väčšinou neúčinkuje, alebo dokonca surovinami z vašej kuchyne. Je to dobrá voľba? Bielenie zubov je ale omnoho citlivejší proces, preto sa pozrime na zopár domácich techník bielenia zubov, na ich účinnosť a riziká.
Nebezpečné domáce recepty na bielenie zubov
1. Sóda bikarbóna
Nerobte to! Nikdy. Ani raz! Bielenie zubov sódou bikarbónou je snáď jeden z najstarších a najčastejšie využívaných spôsobov využitia produktov v domácnostiach na dosiahnutie bieleho úsmevu. Najčastejšie sa zuby vyčistia bežnou zubnou pastou a následne vyleštia sódou bikarbónou. Výsledok by mal byť okamžitý. Je to naozaj tak? Kamienky sódy doslova zoškrabú z povrchu jemnej skloviny určité množstvo vonkajších zafarbení, vďaka čomu sa môžu zdať zuby v tom momente belšie. Nie je to však tak. Vysoko abrazívna sóda poškriabe aj samotnú sklovinu. Týmto babským receptom si viac uškodíte ako pomôžete. Keďže sklovina je okamžite poškodená a mikroskopicky nerovnomerne otvorená, je aj náchylnejšia na naberanie nových zafarbení, ktoré sa usádzajú rýchlejšie a ľahšie ako predtým. To vás vedie k opätovnému používaniu sódy a takto si postupne totálne doškriabete a zničíte sklovinu, zvýšite kazivosť zubov aj ich citlivosť a zbytočne odhalíte zubné kŕčky.
Takéto poškodenie zubnej skloviny je nezvratné. Jej úbytok sa nedá nijako nahradiť, ani vrátiť naspäť. Bielenie zubov doma za pomoci sódy bikarbóny preto určite neskúšajte, vyvarujte sa takýmto pokusom, ktorými svojmu chrupu zbytočne ublížite. Zuby sa majú bieliť prípravkami na to určenými. Aj keď to stojí samozrejme viac peňazí, ale zdravie zubov máme iba jedno a napríklad takýmto domácim bielením pomocou sódy môžete o zdravie chrupu prísť a ťažko dávať znovu zuby relatívne do poriadku.
A čo na to stomatológovia? Tí taktiež zdvíhajú varovný prst. Sóda bikarbóna má síce určitý bieliaci účinok, avšak jej dlhodobé využívanie na tento účel poškodzuje zubnú sklovinu keďže jej ostré hrany mechanicky zbrusujú povrch zubov. Ide o najhorší domáci recept na bielenie zubov rozšírený u laickej verejnosti.
2. Citrón
Potieranie zubov koncentrovaným extraktom z citróna je takisto starým a známym spôsobom, ako sa v dnešných domácnostiach snažia ľudia dosiahnuť biely úsmev.
Stomatológovia tvrdia, že aplikácia tejto látky na zuby by musela byť dlhodobá, aby bol vôbec nejaký bieliaci efekt viditeľný. A keďže časté kyslé prostredie ústnej dutiny spôsobuje rozširovanie zubných kazov, túto metódu neodporúčajú. Odporúča sa dokonca neumývať si zuby minimálne 30 minút po požití kyslej potraviny. Citrusové kyseliny vám rozožierajú sklovinu. Pozor na to. Zuby si nimi určite nepotierajte.
Ešte nezmyselnejšie by bolo umývať si zuby citrónovou šťavou. Nielen potierať, ale drhnúť ich kefkou a rozotierať tak do skloviny tieto silné ovocné kyseliny, ktoré rozožierajú sklovinu. Jej zbytočné ničenie by bolo o to intenzívnejšie. Urobte si teplý čaj s medom a môžete doňho vytlačiť aj trochu citrónu. To je rozumné. Ale naleptávať si sklovinu ovocnými citrusovými kyselinami za vidinou belších zubov, to by bolo veľmi nerozumné, neskúšajte to. Vo väčšine amatérskych článkov na rôznych portáloch na internete sa tento "trik" na bielenie zubov doma uvádza. Určite to ale neskúšajte, zuby aj tak belšie nebudú.
3. Špenát a šalvia
Ich žuvanie by malo mať bieliaci účinok na zuby. Odborníci sa však zhodujú, že je to mýtus. Špenát a šalvia síce majú priaznivý dopad na náš organizmus, biele zuby vám však nezaručia. Tento domáci recept na bielenie zubov nie je nejako škodlivý. Ak ho chcete vyskúšať, môžete to skúsiť, ale sami sa presvedčíte o tom, že nefunguje. Bolo by to príliš jednoduché a takto veci bohužiaľ nefungujú.
Rovnako nebezpečné ako takéto laické recepty, je domáce experimentovanie chemickými látkami. Nikdy sa nepokúšajte sami si vybieliť zuby čistým peroxidom vodíka či inými podobnými prípravkami z lekárne. Môžete si spôsobiť nemalé zdravotné problémy.
Ako bieliť zuby doma účinne a bezpečne
Určite nie za pomoci laických receptov na domáce bielenie zubov, ktoré nájdete v článkoch na internete na nešpecializovaných portáloch. Tieto články nepíšu odborníci na danú problematiku. Zuby sa ale doma vybieliť samozrejme dajú. Ak ste absolvovali prehliadku u zubára a viete teda, že máte zdravý chrup, môžete siahnuť po overených a kvalitných prípravkoch na domáce bielenie zubov. Takými sú aj bieliace pásiky Crest, ktoré nájdete v našom e-shope Bieliace-pasiky.com. Vždy si pozrite recenzie produktov, ktoré si vyberiete, na portále heureka.sk. Takéto recenzie sú písané reálnymi používateľmi produktov. Dajte si pozor na rôzne "recenzie" uvádzané na iných webstránkach, prípadne na samotnom webe predajcu daného produktu, ktorý si vyberiete. Také recenzie môžu byť písané samotným predajcom a teda môžu byť fiktívne. Pásiky Crest predávané v našom e-shope majú recenzie na heureke a teda majú reálne overené recenzie.
Potom ako si vyberiete produkt na bielenie vhodný pre seba, používajte ho podľa priloženého návodu na použitie. Dodržiavajte bielu diétu počas bieliacej kúry, aby bol efekt čo najlepší. A ideálne aj nejaký čas po ukončení bieliacej kúry, aby efekt vydržal čo najdlhšie.
Strava a zafarbovanie zubov
Všetko, čo jeme a pijeme, ovplyvňuje aj farbu našich zubov. Niektoré potraviny a nápoje nám zuby zafarbujú intenzívnejšie, iné menej. Ak chcete svoj vybielený chrup udržať bielym čo najdlhšie, je dôležité najmä počas a tesne po dokončení bieliacej kúry čo najlepšie dodržať bielu diétu. Pri dodržiavaní bielej diéty zostanú zuby bielymi dlhšie.
Čomu sa vyhnúť, aby nám bielenie zubov vydržalo:
- čaj (hlavne čierny),
- káva,
- cigarety,
- čučoriedky,
- cvikla,
- červené víno,
- sójová omáčka,
- tekvicový olej.
Ak bielu diétu dodržiavate aspoň čiastočne aj dlhodobo, budete sa z vybielených zubov tešiť určite dlhšie ako niekto, kto pár týždňov po bielení zubov už pravidelne pije kávu, colu, pije cviklovú šťavu a podobne. Všetky tieto potraviny a cigarety spôsobujú zafarbenie zubov, ktorého je veľmi ťažké sa zbaviť. Dodržiavajte preto pri bieliacej kúre bielu diétu.
Pripravili sme pre vás aj infografiku, v ktorej sa dozviete, aké potraviny sú najlepšie pre udržanie zdravého chrupu:
Ak teda aj vy uvažujete o tom, že vyskúšate niektorý z babských receptov pre belšie zuby, radšej si to dvakrát rozmyslite a predídete tak nepríjemným komplikáciám. Používať by ste mali len overené a zabehnuté produkty, prípadne bieliť zuby v ordinácii u zubára a neuchyľovať sa ku skúšaniu pochybných receptov pre belší chrup len preto, lebo ide o lacné metódy.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.