História ústnej hygieny
História hygieny dutiny ústnej je neoddeliteľnou súčasťou histórie medicíny. Prvé dokumenty pochádzajú z čias praveku. V období mezolitu sa objavili prvé známky o zubnom kaze a z obdobia Blízkeho a Ďalekého východu máme prvé známky o jeho liečbe. Čistenie zubov je spojené s bohom Budhom, ktorý na čistenie používal drievko s rozstrapkanými koncami od boha Sakka. Už aj starí Egypťania či Arabi používali kefku menom Siwak. Egypťania dokonca pochovávali múmie s čistiacimi zubnými drievkami, aby im nezapáchalo z úst na druhom svete.
Stručný prehľad dejín ústnej hygieny
Prvú zubnú kefku objavili Číňania už v 15.storočí p. n. l. Bola veľmi podobná našej kefke, no vlákna tvorila srsť z divokého sibírskeho diviaka zasunutá do kosti alebo do bambusového drievka
V rokoch 1792 – 1750 p. n. l. sa v Babylone vytvoril zákonník, ktorý trestal neúspešné chirurgické postupy, ako napríklad extrakcie zubov.
Už v období Etruskov (11.-5.storočie p. n. l.) máme známky o prvých zubných náhradách z keramiky, zlata či striebra.
V období Ríma doktor Aulus Cornelius Celsus napísal:
„Bolesť zubov je, na rozdiel od bolestí smrti, najväčšia a najkrutejšia zo všetkých bolestí.“
Na začiatku nášho letopočtu pili ľudia kozie mlieko na svieži dych a prívesok vlčieho zuba ich mal ochrániť pred nepríjemnou bolesťou zubov.
Pojem „zubný lekár“ sa objavil oveľa neskôr, a to v 14.storočí, no ústna hygiena bola stále v pomyselnej kolíske. V 18.storočí bola vyrobená prvá zubná kefka s masovou produkciou. Štetiny boli z prasiat a rukoväť z kosti vola. O pár rokov neskôr boli prostriedky na hygienu ústnej dutiny stále čisto naturálne. Jednalo sa napríklad o čerstvé jahody, ktoré mali zabezpečiť svieži dych. Dezinfekciu úst zabezpečilo uhlie.
V 20.storočí začali ľudia pripisovať ústnej hygiene väčšiu mieru. Odbor stomatológia sa začína dynamicky rozvíjať, objavujú sa nové trendy v protetike, implantológii či kozmetickej stomatológii, čo znamenalo krásne zuby nie len v mladom veku. Ľudia využívali rôzne pasty, vody a taktiež použili látku fluór ako prevenciu pred zubným kazom.
V roku 1950 bola vyvinutá zubná pasta značky Crest s fluórom, ktorá sa začala v USA naplno predávať. Táto látka sa využíva dodnes ako účinná profylaxia proti zubnému kazu a na posilnenie zubnej skloviny. Využíval sa taktiež eukalyptus a neskôr sa objavili aminfluoridy.
Vynález nylonu sa stal trendom nie len v textilnom priemysle, ale aj u výroby zubných kefiek, a tak vznikla „Zázračná kefka Doktora Westa“. Nylonové vlákna boli však príliš tvrdé, a tak časom vznikali stále mäkšie a mäkšie vlákna.
Prvá zubná kefka na elektrický pohon bola objavená v polovici 20.storočia vo Švajčiarsku pod názvom Braxodent.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.