Lacné bielenie zubov
Domáce bielenie zubov je často menej finančne náročné ako si nechať zuby vybieliť v ordinácií. Tento zákrok sa na profesionálnej úrovni pohybuje od sumy 120 eur a vyššie. Ide o odstránenie povrchových pigmentových škvŕn genetikou alebo častým konzumovaným farebných potravín ako je káva, čaj či farebná zelenina a ovocie. Pri všetkých tipoch bielenia ide o odstraňovanie pigmentov a zafarbenia zo zubnej skloviny. Nie všetky možnosti bielenia sú však účinné a často môžu zubom uškodiť viac ako ste si mysleli.
Pred každým bielením je potrebné vedieť stav svojho chrupu ako aj jeho celkové zdravie. V prípade oslabenej zubnej skloviny môže bielenie vyvolať zápaly či bolesti zubov. Pred bielením zubov doma navštívte zubára pri pravidelnej zubnej prehliadke.
Na bielenie existuje množstvo rôznych produktov, od pásikov, cez pasty až po UV svetlá a špeciálne gély. Mnohí ľudia však týmto produktom neveria, aj napriek tomu že sú klinicky overené. Spoliehajú sa však na domáce recepty, ktoré môžeme vidieť na internete, v časopisoch a takmer všade okolo nás. Sú však účinné a bezpečné?
Ako si zuby skutočne nebieliť
Domáce recepty za pomoci surovín z kuchyne nie sú zrovna najšťastnejšou voľbou. V stave šetrenia staviame na triky starých mám či anonymných receptov na internete s rizikami, o ktorých sa často nehovorí. Aj napriek tomu že dokážeme množstvo kozmetiky nahradiť prírodnými produktami či potravinami z poličiek v kuchyni, zuby sú v tomto prípade iná kapitola. Zubná sklovina je najhlavnejšou zložkou zubu, ktorý ho chráni pred infekciami, zápalom a odumretím. Je neobnoviteľná, preto si ju musíme chrániť čo najviac to ide. Bielenie zubov potravinami z domova majú často viac negatív ako pozitív.
Snáď najznámejšou technikou bielenia zubou je pasta zo sódy bikarbóny. Je známe že sóda bikarbóna dokáže vynikajúco zbaviť panvicu či iný kuchynský riad od spálenín. Je to spôsobené najmä trením malých čiastočiek sódy, ktorá pôsobí na riad ako píling. Znie táto metóda ako dobrá pre zuby? Zaručene nie! Čiastočky sódy doslova zoškrabú z povrchu zubnej skloviny zafarbenie, no tiež časť zubnej skloviny. V tomto prípade si zaručene viac uškodíte ako pomôžete. Tým, že si zoškriabete sklovinu, zuby ostanú citlivé na chlad aj teplo a často ich sprevádza nepríjemná bolesť. Bielenie zubov za pomoci sódy bikarbóny určite neskúšajte, pokiaľ ide o hlavný bieliaci nástroj. V prípade, že chcete dopomôcť bieleniu, môžete ju použiť iba ako doplnok 1-2 krát do týždňa.
Citrón často spájame so sódou bikarbónou. A bohužiaľ nielen pri čistení riadu alebo kúpeľne. Všeobecne kyseliny v spojení so sódou bikarbónou vytvárajú chemickú reakciu, ktorá skvelo ničí vodný kameň či pripáleniny. Mnohí sa však domnievajú, že táto kombinácia je vhodná aj pre vaše zuby. Odpoveď je však rovnaká ako pri sóde bikarbóne. Kyslé potraviny všeobecne oslabujú zubnú sklovinu. Preto ak máte citlivé zuby, dávajte si pozor na príjem takéhoto ovocia, zeleniny, nápoja či iného jedla. Medzi podobný princíp „správneho“ domáceho bielenia patrí aj jablčný ocot.
Ako si vybieliť zuby doma správne
Spôsobov, ako si doma vybieliť zuby rýchlo a jednoducho je nespočetne veľa. Najobľúbenejšou voľbou väčšiny ľudí, ktorí využívajú práve túto možnosť, sú produkty značky Crest. Bielenie trvá niekoľko dní či týždňov, preto efekt prichádza po dlhšiu dobu ako pri klasickom bielení v ordinácii. Môžeme povedať, že dlhším časom nedávate zubom príliš zabrať, a bielenie je týmto smerom bezpečné. Na bielenie existujú bieliace pásiky, gély či pasty, ktoré je možné si vybrať práve pre váš chrup. Ak ste si 100% istí zdravím vašich zubov, môžete voliť produkty s vyšším obsahom peroxidu. Pre citlivejšie zuby existujú produkty pod názvom „sensitive“. Pozor si však dávajte na neoverené značky či napodobeniny známych značiek, ktoré sú často prezentované vysokou kvalitou no pomerne nízkou cenou. Takéto produkty často obsahujú škodlivé látky, či neposkytujú bieliaci efekt rovnaký ako overené značky.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.