Zápal ďasien
Zápal ďasien je veľmi časté zápalové ochorenie vyskytujúce sa prevažne u ľudí nad 30 rokov. Je to infekcia spôsobená baktériami. Neliečený zápal môže viesť až k paradentóze a vypadnutiu zubov z ložísk. Zápal ďasien nie je dedičný.
Zápal sa prejavuje zdurenými ďasnami citlivými na dotyk, začervenaním, krvácaním a zápachom. Príznaky sú často veľmi ťažko badateľné preto aj pri najmenšom podozrení navštívte svojho stomatológa.
Zápal ďasien a krvácanie ďasien
Príčiny vzniku zápalu ďasien môžu byť rôzne. Môže ísť o infekciu spôsobenú baktériami, ktoré sa do vašich úst dostali z vonku. Zápal spôsobuje aj zubný povlak, nesprávna ústna hygiena, fajčenie, stres, hormonálne zmeny, nedostatok vitamínov či užívanie niektorých liekov. Zapálené ďasná pri niťovaní alebo používaní medzizubnej kefky krvácajú. Silno zapálené ďasná krvácajú aj pri bežnom čistení zubov.
Domáce recepty na prevenciu/liečbu zápalu ďasien
1. Soľ
Pripravte si roztok z vody a soli (2 dcl vody, ½ lyžičky soli). Dobre zamiešajte a vyplachujte si ústa 2 až 3 krát denne.
2. Sóda bikarbóna
Použite 2 dcl vody a do nej vsypte 1 až 2 lyžičky bikarbóny. Preplachujte takisto 2 až 3 krát denne.
3. Kokosový olej
Kokosový olej je známy svojimi pozitívnymi účinkami v mnohých oblastiach – v kuchyni, kozmetike a dokonca aj v ústnej hygiene. Čistým olejom preplachujte ústa niekoľko sekúnd niekoľkokrát denne.
4. Aloe vera
Budete potrebovať list aloe vera. Z jeho vnútra nožom vyškriabte gél. Nanášajte na zuby niekoľkokrát denne a nechajte pár minút pôsobiť.
5. Klinčeky
10 klinčekov podržte v ústach cca 30 minút.
6. Propolis
Propolis kúpite v lekárni. Nielenže je to skvelý prírodný prípravok na zuby, ale má aj širokú škálu využití snáď na všetky oblasti zdravia. Je známy protizápalovými účinkami. S obsahom liehu vám dokonca zmierni bolesť či umŕtvi bolestivý zub. Naneste pár kvapiek na vatový tampón a prikladajte na ďasná.
Pri rozvinutom či dlhodobom zápale vám však domáce recepty nepomôžu. Je potrebné vyhľadať odborníka. Ten stanoví adekvátnu liečbu. Včasné podchytenie choroby je základom pre rýchlu liečbu. Zápal ďasien je možné vyliečiť úplne avšak jeho ďalší stupeň, paradentózu, nie je možné vyliečiť, len potláčať. Preto s návštevou stomatológa nečakajte.
Prvým krokom liečby bude odstránenie zubného povlaku a výplach dezinfekčným roztokom (najčastejšie s obsahom 6% peroxidu vodíka alebo roztokom framykoinu). Stomatológ by vás následne mal poučiť o správnej technike čistenia zubov. Nezabudnite následne na pravidelnú dentálnu hygienu v jeho ambulancii.
Prevencia zápalu ďasien
Ako predísť problémom s krvácaním ďasien:
- používajte pravidelne zubnú niť,
- čistite si zuby správnou technikou,
- čistite zuby dostatočne detailne, každý zub samostatne, nevynechajte žiadny priestor
- používajte laserovo zabrúsenú jemnú kefku, ktorou môžete bez problémom jemne tlačiť aj na ďasno a nebáť sa čistiť zuby od povlaku aj tesne pri ďasne. Ďasná nebudú ustupovať, ale sa posilnia. Ústup ďasien nastáva práve pri zapálenom ďasne, takže ak tento problém správnou technikou čistenia odstránite, ďasno nebude môcť ustupovať.
- ak viete používať sonickú zubnú kefku, môžete zvoliť aj túto alternatívu, ale je vhodné jej používanie striedať s klasickou zubnou kefkou, keďže pri čistení sonickou kefkou môžete zlenivieť a časom techniku čistenia zanedbávať, čím vytvárate príležitosť pre pôsobenie baktérií zubného povlaku.
- raz týždenne použite jednozväzkovú zubnú kefku a dôkladne si vyčistite priestory pod ďasnami a medzi zubami
- pri čistení zubov jemne masírujte aj ďasná, čím zvýšite ich odolnosť a silu
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.