8 mýtov o zuboch
Starostlivosť o zuby je dôležitá a určite ju netreba podceňovať. V snahe o čo najlepšiu dentálnu hygienu však veľakrát robíme aj rôzne nezmyselné počiny. Určite ste si aj vypočuli rôzne zaručené rady, ako sa o zuby starať, čo nejesť, nepiť...častokrát sú to nezmysly a polopravdy. Aké sú najčastejšie mýty o zuboch?
Najčastejšie mýty o zuboch
Cukor je úhlavným nepriateľom zubov
V skutočnosti ide o sacharidy, ktoré podporujú množenie „zlých baktérií“ a spôsobujú kazivosť našich zubov. Tie vytvárajú kyselinu v ústnej dutine. Nepriateľom teda nie je len rafinovaný cukor, ale aj ovocie alebo obilniny, ktoré sacharidy obsahujú.
Tehotné ženy nemôžu ísť k zubárovi
Práveže naopak, mali by. V ústnej dutine tehotnej ženy sa kvôli zvýšenej hladine estrogénov objavujú zápaly ústnych slizníc. Ide o tzv. tehotenskú gingivitídu, ktorá postihuje vyše 90 % gravidných žien. Tehuľky trápi aj častá nevoľnosť počas dňa. Žalúdočné kyseliny, ktoré vracajú, im leptajú a ohrozujú zubnú sklovinu. Preto je potrebné absolvovať prehliadku u zubára. Zo zákona majú ženy nárok na dve prehliadky počas tehotenstva.
Strach zo zubára súvisí aj so s skutočnosťou, že lieky proti bolesti, ktoré sa využívajú pri rôznych dentálnych úkonoch, môžu ovplyvniť plod. Najnovšie výskumy však ukazujú, že lokálne anestetiká sú bezpečné. Určite však informujte svojho zubára, že ste tehotná.
Dbať na mliečne zuby nie je potrebné
Mliečne zuby sú menej chránené proti baktériám, kvôli tenšej zubnej sklovine. Zanedbaný zápal mliečneho zubu môže neskôr poškodiť rast toho zdravého. Deti treba viesť k poctivej zubnej hygiene už čo najskôr. Preto netreba toto obdobie zanedbávať, aj keď zuby vypadnú.
Tvrdá kefka vyčistí zuby najlepšie
V skutočnosti môže príliš tvrdá kefka poraniť ďasná, ktoré sa následne môžu zapáliť. Efektívnejšia je kefka s mäkkými štetinkami, ktorá nepoškodí ďasná a sklovinu. Je preferovaná aj dentálnymi hygienikmi. Základom je umývať si zuby dvakrát do dňa a kefku vymieňať minimálne raz za 4 mesiace.
Po jedle musíš použiť špáradlo
Oveľa efektívnejšia je zubná niť, ktorá sa ti dostane medzi zubné otvory a odstráni zvyšky jedla medzi zubami. Špáradlá môžu poškodiť ďasná a sú skôr vhodné na čistenie väčších kúskov jedla, ktoré medzi zubami ostávajú.
Čím častejšie si umývaš zuby, tým lepšie
Ani nie. Časté umývanie zubov môže zubom poškodiť sklovinu a vyvolať ochorenia kvôli abrazívnym vlastnostiam zubnej pasty. Radšej si ústa prepláchnite ústnou vodou. Zuby je dôležité hlavne vedieť umývať správne ako umývať často. V tomto prípade je teda dôležitejšia kvalita ako kvantita.
Zubné výplne a plomby sa míňajú
To je málo pravdepodobné, keďže výplne sa vyrábajú z osvedčeného materiálu (amalgám, skloionomérny cement) a nemajú dôvod zaniknúť. Problémom by mohlo byť zničenie zubných tkanív.
Zuby by sa mali po raňajkách očistiť
Počas noci sa v ústach hromadia baktérie a zubné povlaky, keďže počas spánku je znížený prítok slín. Ak si zuby neumyješ pred raňajkami, všetky tieto „chuťovky“ idú do tvojho žalúdka spolu s prvým jedlom dňa. Taktiež by si si nemal zuby umývať bezprostredne po jedle, ale počkať aspoň 30 minút. Niektoré jedlá obsahujú kyseliny. Ak po ich pôsobení na sklovinu zapôsobí mechanický podnet, napríklad zubná kefka, sklovina sa môže stenčiť.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.