Dentálna hygiena
Dentálna hygiena je základným predpokladom pre zdravie našich zubov. O čistení zubov nás všetci poučujú už od detstva, no aj napriek tomu si niektorí z nás doteraz čistia zuby nesprávne. Ako sa o ústnu dutinu správne starať vám ukáže dentálny hygienik. Cieľom dentálnej hygieny je zabrániť poškodeniu a ochoreniam zubov ako napr. vznik kazu, zápal ďasien (gingivitída) či paradontitída. Najčastejším dôvodom vzniku dentálnych ochorení je zubný povlak. Ten podporuje činnosť baktérií, ktoré sa v povlaku ukladajú. Pri jeho nedôslednom odstraňovaní sa baktérie množia a vyvolávajú ochorenia zubného aparátu, ako zubný kaz či zápal ďasien. Pravidelná zubná hygiena a návšteva dentálneho špecialistu sú vhodné predpoklady pre udržiavanie zdravého prostredia ústnej dutiny a predchádzanie chorôb. Značka Crest bola prvou svetovou značkou, ktorá vyvinula zubnú pastu účinnú v boji proti zubnému kazu.
Dôležitosť dentálnej hygieny
Individuálna zubná hygiena by sa mala vykonávať v priebehu dňa, ako súčasť celkovej osobnej hygieny. Má dva hlavné ciele:
- zbaviť sa zvyškov potravy, ktoré sa nám počas dňa usádzajú v zuboch a medzi nimi. Nečistoty môžeme odstrániť rôznymi spôsobmi – klasicky zubnou pastou a zubnou kefkou, ústnou vodou, dentálnou niťou, medzizubnou kefkou ale aj žuvačkou, pri ktorej žuvacie pohyby čistia mäkké tkanivá a eliminujú tvorbu slín.
- odstránenie zubného povlaku – v boji s mikrobiálnym povlakom pomáhajú mechanické pomôcky pre dentálnu hygienu ako zubná kefka, medzizubné kefky či chemickými prostriedkami, ktoré ovplyvňujú tvorbu povlaku v ústnej dutine.
Dentálny hygienik je kvalifikovaný odborník v stomatologickom prostredí, ktorý vykonáva profesionálnu dentálnu hygienu. Vykonáva sa u jednotlivcov alebo aj u skupín, preto ho môžeme stretnúť aj v školách, škôlkach, kde približuje starostlivosť o ústnu dutinu aj detským pacientom.
Najdôležitejším krokom v procese dentálnej hygieny je osvojenie správnej techniky čistenia zubov. Nesprávna technika či výber zubnej kefky môže mať za následok nielen vznik ochorení zubov ale takisto odhaľovanie zubných krčkov či citlivosť ďasien. Základnou príčinou týchto ochorení je mikrobiálny povlak = zubný plak, ktorého odstraňovanie je nevyhnutné pre predchádzanie ochoreniam.
Dentálna hygiena je vykonávaná odborným dentálnym hygienikom. Štandardne sa skladá z nasledujúcich úkonov:
- analýza stavu chrupu,
- nácvik správnej techniky čistenia zubov,
- odstránenie povlaku a zubného kameňa,
- čistenie zubov ultrazvukom,
- liečba mäkkých tkanív,
- u detí sa vykonáva aj tzv. pečatenie fisúr (jamky v stoličkách sa zalejú špeciálnou hmotou, keďže na tomto mieste vzniká zubný kaz najčastejšie),
- poradenstvo.
Ako prebieha ošetrenie
Profesionálny dentálny hygienik vám na začiatku spraví dôkladnú analýzu vašej ústnej dutiny. Pripravte sa na otázky, ktoré sa budú týkať vašej starostlivosti o zuby. Taktiež sa môže zaujímať aj o dedičné ochorenia zubov, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli. Po vyšetrení ústnej dutiny nasleduje informovanie klienta o stave jeho zubov. V prípade dentálneho nálezu vysvetlí možnú príčinu vzniku ochorenia, možnosti liečby a preventívne opatrenia na zamedzenie spätného výskytu problému. Nasleduje inštruktáž techniky čistenia zubov a používania medzizubných pomôcok. Ich výber závisí od stavu zisteného ochorenia u klienta a typu zubov. Odstránenie zubného povlaku a kameňa je ďalším krokom pri návšteve dentálneho hygienika. Pri odstraňovaní sa používajú rôzne spôsoby ako ultrazvuk, škrabky, pasty, kefky ale aj pieskovanie. Na záver sú zuby ošetrené fluoridovým preparátom. Ošetrenie nebýva bolestivé, ak klient neprichádza práve s akútnym problémom, kedy môže byť ošetrenie citlivejšie. Dentálny hygienik svojou prácou zároveň vypomáha stomatológovi, ktorý nemusí hľadať príčinu ochorenia, ale samotný stav už len rieši.
Návšteva profesionálneho dentálneho hygienika by nemala byť jednorazová záležitosť, ale odporúča sa absolvovať aspoň dvakrát za rok. Závisí to najmä od stavu ústnej dutiny a odporúčania dentálneho hygienika.
Cena vyšetrenia je individuálna, závisí od regiónu a dentálneho hygienika. Niektoré zdravotné poisťovne dokonca toto vyšetrenie preplácajú úplne alebo čiastočne.
Pravidelná dentálna hygiena poskytuje široké spektrum výhod:
- krajší, belší úsmev,
- znižuje riziko vzniku zubného kazu,
- predchádza tvorbe kazov, povlaku a predčasnému starnutiu chrupu.
Začať s dentálnou hygienou je vhodné čo najskôr, už v detskom veku. Pre dieťa by mal byť prvý kontakt so stomatologickým výkonom pozitívnym zážitkom a preto je vhodné začať s dentálnou hygienou a nenavštíviť ambulanciu až s bolesťou.
Dentálna hygiena pre dokonale zdravý chrup
Dôležitou súčasťou dentálnej hygieny je aj poradenstvo. Dentálny hygienik vám ukáže správnu techniku umývania zubov, keďže jedno správne vyčistenie zubov denne je efektívnejšie ako niekoľko nesprávnych. Poradí vám, aký typ kefky si zaobstarať, najvhodnejšie sú zubné kefky s menšou hlavicou a mäkkými štetinami rovnakej dĺžky. Ideálne sú laserovo zabrúsené štetinky. Tvrdá kefka môže spôsobiť opotrebovanie zubnej skloviny. K správnej hygiene zubov patrí aj medzizubná kefka a dentálna niť.
Najdôležitejšie je čistenie zubov večer. V noci sa zo slín nevytvorí také pH prostredie, ktoré by spôsobovalo ochorenia ústnej dutiny.
Ošetrenie chrupu dentálnym hygienikom nebýva bolestivé. Ak má pacient akútne zdravotné ťažkosti, môže byť ošetrenie citlivejšie.
Návštevu dentálnej hygieny odporúčame aj pred začiatkom bieliacej kúry bieliacimi pásikmi Crest. Zabezpečí to lepšiu penetráciu bieliaceho gélu pásikov do zuboviny cez zubnú sklovinu a vďaka tomu aj lepší a rovnomernejší bieliaci účinok.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.