Ako zmierniť citlivosť zubov
Máme pre vás dobrú správu. Citlivosť zubov, ktorá trápi tak veľa ľudí, je liečiteľná! Stačí sa držať niekoľkých zásad a citlivosť nielen zmiernite, ale časom aj odbúrate úplne.
Až 1 z 8 ľudí trpí citlivosťou zubov pričom ženy takmer dvakrát tak často ako muži. Citlivosť zubov je sprevádzaná ostrou a náhlou bolesťou a je reakciou na vonkajší podnet. Najbežnejší stimul (až v 75% prípadov) je studený podnet.
Príčiny citlivosti zubov
Stimulmi citlivosti môžu byť:
- studené nápoje a potraviny,
- studený vietor,
- teplé nápoje a potraviny,
- kyseliny (potravinové, žalúdočné).
Prečo sú naše zuby citlivé? Najčastejším dôvodom je opotrebovaná zubná sklovina a odhalené zubné krčky. Ďalej môže byť príčinou opotrebovaná zubná výplň, kaz alebo prasknutý zub. Krátkodobá citlivosť zubov môže byť aj následkom bielenia zubov. Aj o tomto probléme si môžete prečítať osobitný článok na našom blogu.
Pred začatím liečby citlivosti zubov je dôležitá analýza zubov a odhalenie príčiny, ktorá spôsobuje ich citlivosť. Len tak môžete nastaviť správnu liečbu a prevenciu.
Spôsoby liečby citlivých zubov
- zubné pasty a ústne vody určené na citlivé zuby. Tieto pasty obsahujú látky (napr. dusičnan draselný), ktoré vytvárajú nepriepustnosť drobných kanálikov v zuboch. Pri pravidelnom používaní vám uľavia od citlivosti dlhodobo.
- technika čistenia zubov – voľte mäkšie zubné kefky a zuby umývajte jemnými pohybmi. Ak budete zuby drhnúť a silne na nich tlačiť tvrdou zubou kefkou veľmi rýchlo si privodíte citlivosť zubov a zodriete zubnú sklovinu, či odhalíte citlivé zubné kŕčky. Nezabúdajte na medzizubnú kefku a zubnú niť.
- kyslé nápoje a potraviny – červené víno, ovocné šťavy (džúsy), jablká. Po týchto potravinách by ste si mali vypláchnuť ústa alebo umyť zuby, nie však skôr, ako po 20 minútach od požitia.
- škrípanie zubami – možno si to ani neuvedomujete, pretože škrípete zubami len v spánku. Existujú zubné dlahy, ktoré vám v tom zabránia. Škrípanie zubov preukázateľne oslabuje zubnú sklovinu.
- ochranný náter zubov – vykonávajú ho stomatológovia,
- ošetrenie ustupujúcich ďasien,
- výplň koreňových kanálikov – s týmto bodom vám pomôže váš stomatológ a určí, či je táto procedúra pre vás vhodná a či bude účinná.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.