Bielenie zubov kokosovým olejom
Kokosový olej sa označuje za superpotravinu. Využíva sa nielen v kuchyni na varenie, pečenie, vyprážanie, ale napríklad aj na hydratovanie pokožky či výživu vlasov. Z každej strany na nás valia informácie či dezinformácie o tom, na čo všetko by sa ešte dal kokosový olej použiť. Možno ste už počuli aj o tom, že mnoho ľudí používa kokosový olej na bielenie zubov, resp. používa kokosový olej na zuby všeobecne. Má to ale aj naozaj nejaký efekt a zmysel alebo ide len o prehnaný marketingový výkrik?
Kokosový olej zuby nevybieli
Názory, že si máte na zuby dať kokosový olej, lebo ten vám zuby úžasne vybieli, nájdete najmä v rôznych internetových diskusiách a stále sa opakujúcich článkoch na všeobecne orientovaných bulvárnych portáloch. Treba si ale uvedomiť, kto tieto názory šíri. V internetových diskusiách sa pohybujú väčšinou úplní laici, mladí žiaci a študenti, ktorí veľa o problematike bielenia zubov či celkovo o stomatológii a chémii nevedia. Ľahko naletia na niečo, čo sľubuje veľa a stojí málo, keďže to je naozaj lákavé. Práve taký je aj kokosový olej. Nehovoriac o tom, že v týchto diskusiách sa anonymne často vyskytujú aj samotní predajcovia kokosového oleja, ktorí sa takto snažia ešte viac vylepšiť jeho povesť a šíriť povedomie o jeho širokospektrálnom využití, aby sa predával ešte lepšie.
Články, ktoré ste možno na rôznych bulvárnych portáloch čítali sú často písané brigádnickými redaktormi, ktorí o tom vlastne nič nevedia. Článok len prevzali a preštylizovali z iného portálu, aby mali niečo napísané, alebo preložili zo zahraničného podobne orientovaného webu. Také články nemajú žiadnu vedeckú ani výpovednú hodnotu. Netreba ich brať úplne vážne.
Mal by vraj bieliť zuby, chrániť pred zubným kazom, pôsobiť antibakteriálne či odstraňovať zápach z úst. Pravdou však je, že skutočne plní iba jednu z týchto štyroch funkcií. Ďalšie dve len čiastočne a bielenie zubov vôbec, ani okrajovo. Kokosový olej má naozaj antibakteriálne účinky. To však neznamená, že vám vybieli zuby. Zuby sa nebielia ničením baktérií na povrchu skloviny. Zuby sa bielia oxidovaním vnútorných zafarbení vo vnútri zuboviny, kde sa žiadna látka kokosového oleja nemá šancu dostať a tiež nemá ako túto chemickú aktivitu uskutočniť.
Názory zubárov na bielenie kokosovým olejom
Na názor sme sa opýtali aj nezaujatých zubárov, ktorí nechceli byť menovaní, keďže s našim webom nemajú nič spoločné. Ich názory si prečítajte nižšie:
„Nikde v literatúre ani od iných kolegov som sa nedozvedel o možnosti bielenia zubov kokosovým olejom. Poviem Vám len toľko, ak by to fungovalo tak by zubári používali. Rozhodne by som sa nespoliehal na fotky na internete kde vidíte efekt pred a po, po väčšine sú tieto fotky upravované.“
„O problematike bielenia zubov kokosovým olejom sa nebudem veľmi vyjadrovať, informácie od podobne orientovaných ľudí si nájdete na fórach. Potieranie či nebodaj umývanie zubov kokosovým olejom nemá s bielením zubov nič spoločné. Ide len o detinské rady laikov, ktorí si na zuby niekedy okrem kokosového oleja dávajú aj také nezmysly ako sóda bikarbóna či citrón...“
„Čo sa týka Vašich otázok, ak by mal kokosový olej naozaj bieliaci efekt, každý človek by si bielil zuby týmto spôsobom a aj zubné ambulancie by si objednávali tento materiál. Kokosový olej nedokáže prechádzať cez zubnú sklovinu do vnútra zuba, aby zosvetlil geneticky danú farbu dentínu... To dokáže iba bielenie u zubára alebo domáce bielenie na to určeným a dostatočne kvalitným produktom. Máme pacientov ktorí požívajú kokosový olej. Pocit vybielených zubov nemajú ani oni, ani naša dentálna hygienička. Tu ide skôr len o to, že ten olej je mastný a zafarbenia z jedál a pitia sa pomalšie zachytávajú kým ním máte zuby dostatočne zamastené, povrch zuba je kĺzavejší, čo ale nie je cieľom zdravých zubov.“
„A ako by mal ten olej fungovať a bieliť zub? Čistením vonkajšej plochy zuba niečím, čo neobsahuje peroxid, nemá žiadny zmysel ak je cieľom takejto aktivity vybielenie zubov. Drhnutím zubov sa dá odstraňovať vonkajšie zafarbenie. To však ešte neznamená, že budú zuby belšie, keďže na vnútorné zafarbenia toto vplyv nemá. Každopádne drhnutie zubov nie je žiadaným a správnym postupom pri starostlivosti o chrup. Je to vyslovene nežiaduce. Kokosový olej nemá ako vybieliť zub, nech ho určite používajú v kuchyni, ale nie v kúpeľni.“
„Toto vždy pacientom vyhováram, už som o som počul od viacerých, že niečo také čítali a skúšajú. Nemá to žiadny význam. Netreba si robiť takéto zbytočné ilúzie. Biele zuby nie sú lacná záležitosť a nikdy ani nebudú.“
"Kokosový olej odstráni z povrchu zubov povlak, prakticky podobne ako ktorákoľvek zubná pasta, ale zuby nevybieli. Zuby sa môžu prvých pár minút zdať belšie, aj keď nejde o efekt skutočne vybielených zubov. Avšak tento skôr placebo efekt po použití kokosového oleja zmizne už po 10 či 15 minútach, kedže povlak sa na zuby vráti naspäť. Niektorým ľuďom sa teda môže prvých pár minút po vyčistení zubov kokosovým olejom zdať, že majú zuby trochu belšie len preto, lebo sa na vyčistených zuboch svetlo láme inak ako na zuboch s povlakom. Určite by som tu ale nehovoril o nejakom bielení zubov. Ten pocit belších zubov kvôli inému lomu svetla vydrží maximálne 15 minút kým sa povlak na zuby prirodzene nevráti."
Dávať si kokosový olej na zuby je zbytočné
Také sú teda názory odborníkov. Na tie treba prihliadať a nenechať sa obalamutiť pochybnými komentármi v anonymných internetových diskusiách o ich zaručených skúsenostiach so žiarivo bielymi zubami po aplikácii oleja na varenie a pečenie. Kokosový olej teda pôsobí síce antibakteriálne, ale takúto funkciu zabezpečujú aj priamo na zuby určené produkty. Dávať si kokosový olej na zuby kvôli antibakteriálnemu účinku je celkom v poriadku, ale dávať si ho na zuby s vidinou belších zubov je naozaj zbytočná strata času.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.