Starostlivosť o zuby v tehotenstve
Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajším obdobím v živote ženy. To môže byť sčasti pravda, no je to najmä veľmi náročné obdobie, počas ktorého sa musí budúca rodička pasovať s rôznymi fyziologickými zmenami. Zmeny sa týkajú aj zubnej hygieny, na ktorú by budúca mamička mala dbať oveľa viac ako predtým.
Tehotenská gingivitída
Počas tehotenstva sa kvôli zvýšenej hladine estrogénov objavujú zápaly ústnych slizníc. Ide o tzv. tehotenskú gingivitídu, ktorá postihuje vyše 90 % gravidných žien. Objavuje sa u nich zvýšené riziko predčasného pôrodu. V prípade dlhotrvajúceho zápalu ďasien dochádza k jeho šíreniu na kosť zubného lôžka a závesný aparát zubov. Tu už sa prejavuje paradontitída, ktorá môže viesť až k strate zubov. Dôvodom je bakteriálny povlak a zubný kameň, ktorý sa nachádza v ústnej dutine. Pravidelnou návštevou zubára a dentálnej hygieničky môžete týmto komplikáciám predísť.
Hlavne kvôli týmto možným zdravotným ťažkostiam sprevádzajúcich tehotenstvo sa všeobecne neodporúča, aby si tehotné ženy bielili zuby. Bielenie je teoreticky možné, úplne vylúčené nie je, ale budúca mamička si musí byť istá, že má zuby zdravé a netrpí paradontitídou či inými poškodeniami chrupu. Ideálne je radšej nechať bielenie na iné obdobie ako obdobie tehotenstva. Pred prípadným bielením je nutné nechať si chrup najprv skontrolovať u stomatológa alebo dentálnej hygieničky.
Obdobie prvého trimestra je pre „tehuľky“ najnáročnejšie, keďže ich trápi častá nevoľnosť počas dňa. Žalúdočné kyseliny, ktoré vracajú, im leptajú a ohrozujú zubnú sklovinu. Ústnu dutinu je potrebné prepláchnuť vodou alebo roztokom sódy bikarbóny. S umývaním zubov by ste mali počkať aspoň pol hodinu, určite neumývajte hneď po vracaní. Používajte fluoridovú neabrazívnu zubnú pastu.
Preventívne prehliadky sú základ
Tehotenstvo je pre budúce mamičky namáhavé a únavné. V dôsledku toho môžu zanedbávať ústnu hygienu, čo je tá najväčšia chyba. Práve vtedy sa môžu objaviť rôzne ochorenia zubov a ďasien. Taktiež by nemali podceňovať zubné prehliadky a absolvovať ich pravidelne. Zo zákona máte nárok na dve prehliadky, za ktoré si neplatíte. Jednu by ste mali absolvovať na začiatku a druhú na konci tehotenstva. Vďaka nim môžete predísť vŕtaniu alebo trhaniu zubov, čo môže byť pre budúce mamičky stresujúce. Takýmto úkonom sa zubní lekári snažia vyhnúť najmä v prvom trimestri tehotenstva aby neohrozili rozvíjajúci sa plod. V prípade plomby by jej aplikácia nemala nijako ohroziť zdravie budúceho bábätka. Právny predpis Európskej únie však schválil obmedzenie používanie amalgámových plomb od 1. júla 2018. Tento zákaz sa týka detí, tehotných a dojčiacich žien, ktorým sa nebudú môcť aplikovať amalgámové plomby. Je to kvôli ortuti, ktorá sa do amalgámových plomb pridáva.
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.