8 faktov o profesionálnom bielení zubov
Žiarivý biely úsmev je vždy považovaný za atraktívnejší než zuby zafarbené nažlto. Mnohokrát sa stáva, že správna strava a starostlivosť o zuby nestačia a genetika alebo vek nás začne dobiehať – naše zuby začnú žltnúť. Siahneme preto po profesionálnom bielení zubov, pred ktorým by sme si však mali ujasniť niekoľko faktov.
Fakty o bielení zubov
1. Bielenie a čistenie zubov nie je to isté.
Na našich zuboch sa hromadia usadeniny a povrchné škvrny, ktoré spôsobujú to, že zuby vyzerajú žltšie. Ich čistenie nás nezbaví tohto zafarbenia, keďže sa nachádza aj v hlbších štruktúrach zuba.
2. Bielenie zubov je chemický proces.
Bielenie zubov je proces chemickej reakcie rôznych zlúčením a peroxidu vodíka. Tieto látky sa pri kontakte s povrchom zuba aktivujú a začnú uvoľňovať voľné radikály kyslíka, ktoré prenikajú do vonkajšej vrstvy zuba a oxidáciou farby vzniká belší povrch. Túto kúru môžeme absolvovať u stomatológa alebo doma s produktmi na to určenými. Používajte len overené bieliace produkty keďže ide o chemický zásah do organizmu. Značka Crest je celosvetovo známa a odporúčaná odborníkmi a miliónmi ľudí po celom svete.
3. Bielenie môže mať rôznu dĺžku.
V závislosti od techniky bielenia (u stomatológa alebo doma) môže bieliace kúra trvať rôzne dlho. Ak si bielite zuby u stomatológa on sám určí, ako dlho a koľko sedení bude bielenie vašich zubov trvať na základe analýzy stavu vášho chrupu. Ak si zuby bielite doma taktiež odporúčame najprv zistiť stav a povahu vášho chrupu a tomu prispôsobiť výber produktu. Ak máte zuby veľmi žlté zvoľte silnejšie bieliace pásiky. Ak máte zuby citlivejšie zvoľte 5 alebo 30-minútové bieliace pásiky s nižším obsahom aktívnych látok a viacdňovou aplikáciou.
4. Bielenie nie je stále.
Bielenie nie je trvalé ošetrenie a jeho výsledok má trvácnosť jeden až tri roky. Správnym stravovaním, vylúčením fajčenia, správnou technikou čistenia zubov a používaním produktov udržiavajúcich zubnú sklovinu bielu môžete túto dobu predĺžiť.
5. Biela diéta je dôležitá.
Pri bielení zubov je potrebné dodržiavať určité pravidlá, aby sme dosiahli očakávaný výsledok. Dôležité je znížiť príjem potravín a nápojov, ktoré zafarbujú zuby (čaj, káva, červené víno, sladené nápoje). Je potrebné obmedziť fajčenie a žuvanie tabaku.
6. Dodržiavajte predpísaný postup.
Ak si bielite zuby u stomatológa táto zodpovednosť je v jeho rukách. Ak si však zuby bielite sami, dbajte na dodržiavanie návodu na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom. Ide o chemickú reakciu, ktorá ak je vykonaná správne, nehrozí vám žiadne riziko. Citlivosť zubov je bežný sprievodný jav bielenia, neohrozuje váš chrup ani zdravie.
7. Profesionálne bielenie zubov nie je pre každého.
Bielenie zubov pre vás nie je vhodné ak:
- ste dieťa alebo dospievajúci,
- ste tehotná alebo dojčiaca žena,
- máte zuby, ktoré majú zubné kazy, ochorenia ďasien, príliš odhalené zubné krčky alebo sú extrémne citlivé,
- máte výplne (zubné plomby) na viditeľných miestach predných zubov (bieliť môžete, avšak aktívne látky v bieliacich prostriedkoch nebielia umelé zuby ani výplne, preto môže vzniknúť kontrast vo farbe zubov a farbe plomby),
- ste alergický na peroxidy.
8. Nie všetky zafarbenia zubov sa dajú bieliť.
Látka tetracyklín (antibiotikum) je obsiahnutá v niektorých liečivách a spôsobuje sivé zafarbenie zubov, ktoré nie je možné bieliť.
"Bielenie zubov vykonávané kvalitným značkovým produktom na domáce bielenie zubov pri dodržiavaní návodu na použitie nemá na zdravý chrup žiadny negatívny dopad. Takéto bielenie zubov je absolútne bezpečné a človek so zdravým chrupom sa ho nemá prečo obávať."
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.